3G Internet

30.07.2014

 

Czym jest 3G?

3G (trzy dżi) to połączenie trzeciego pokolenia (generation), które zastąpiło 2G (technologię GSM) i stworzyło alternatywę dla dość wolnych technologii GPRS i EDGE — operatorów telefonii komórkowej. Potrzeba w tej technologii zaistniała w miarę wzrostu zainteresowania użytkowników nie tylko wysoką jakością transmisji głosu, ale też możliwością przekazywania danych, w tym wideo, bez przywiązania do łącz przewodowych.

3G Internet to Internet bezprzewodowy, który pozwala na szybkie przekazywanie danych, wykorzystanie wideo i pracę ze stronami internetowymi pod czas ruchu i korzystania z każdego urządzenia posiadającego dostęp do Internetu (komórka, tablet, laptop).

Gdzie mogę skorzystać 3G Internet?

Największą popularnością 3G Internet cieszy się wśród użytkowników potrzebujących mobilnego Internetu do pracy albo nauki bez przywiązania do określonego biura, wśród mieszkańców domów prywatnych w miejscowości, w której nie działa żaden operator sieci przewodowej albo kablowej, a także wśród użytkowników korzystających z Internetu w samochodzie.

Czym są UMTS i CDMA2000 standardy w 3G?

Dla realizacji telefonii komórkowej trzeciego pokolenia zostały opracowane kilka standardów,  które pozwoliłyby wszystkim istniejącym na świecie sieciom przejść na nową technologię. Ponieważ jest mnóstwo sieci na świecie, powstało aż 5 standardów. Część z nich przewidują pracę w starych przydziałach i stopniowe zwiększanie przepustowej zdolności sieci. To jest ewolucyjna droga rozwoju 3G. Istniejący operatorzy telefonii komórkowej będą modernizować sieci, proponując nowe usługi i wprowadzając nowe technologie do już istniejących elementów.

Inne standardy przewidują opanowanie nowych przydziałów i posiadanie wysokiej przepustowej zdolności sieci. W tym przypadku dla rozwoju sieci wykorzystuje się nowe częstotliwości, tylko najnowsze technologie, a więc oferować usługi 3G związku mogą tylko ci operatorzy, którzy zakupili licencje na usługi 3G komunikacji.

Największą popularnością na świecie cieszą się dwa konkurujące między sobą standardy 3G: UMTS i CDMA2000. UMTS to rewolucyjny rozwój sieci GSM, a CDMA2000 przewiduje ewolucyjny rozwój sieci CDMA.

Jedną z technologii standardu CDMA jest EV-DO, która zwiększa zdolność przepustową kanału. Wydania EV-DO:

  • CDMA2000 1 x EV-DO rel.0 — to szybkość 2,4/0,153 Mb/s (download/upload);
  • CDMA2000 1 x EV-DO Rev.A — 3,1/1,8 Mb/s;
  • CDMA2000 1 x EV-DO Rev.B — 9,3/5,4 Mb/s (3 kanały nośnej, 3,1/1,8 Mb/s na jednym kanale);
  • CDMA2000 1 x EV-DO Rev.B + — 14,7/5,4 Mb/s (3 kanały nośnej, 4,9/1,8 Mb/s na jednym kanale).

Technologia Rev.B + to kolejny etap rozwoju technologii CDMA2000 1 x EVDO, który pozwoli osiągać szybkość przekazywania danych do 14,7 Mb/s.

Modemy dla 3G Internet

Najprostszy z nich to USB modem, który podłącza się bezpośrednio do komputera i jest urządzeniem przekazującym dla jednego urządzenia.

Bardziej zaawansowany wersja to USB modem z funkcją wi-fi routera. Taki modem można podłączyć do laptopa lub do zapalarki samochodowej i łączyć się z Internetem przez wi-fi. Modemy konfiguruje się za pomocą specjalnego programu sterowanego z komputera użytkownika.

Najdogodniejsza opcja to wi-fi router z baterią, który może pracować samodzielnie do 4,5 godzin. Taki modem zazwyczaj ma swój wbudowany interfejs pokazywany na panelu przednim i pozwoli podłączyć do Internetu 8 różnych urządzeń, w tym komórki, tablety i laptopy.

Wartość 3G Internetu

Plany taryfowe operatorów kształtują się poprzez 3 wskaźniki:

  • częstotliwość wykorzystania Internetu,
  • ilość pobranych co miesiąc danych,
  • szybkość przekazywania danych.

Jak podłączyć się do 3G Internetu?

Aby podłączyć się do sieci 3G, przede wszystkim musisz zdecydować, gdzie będziesz korzystał z tego połączenia, oraz dowiedzieć się, który z operatorów świadczy takie usługi w wybranej przez Ciebie miejscowości. W tym celu możesz skorzystać z serwisu doboru dostawców Internetu i, gdy wybierzesz najbardziej odpowiednią dla siebie ofertę, zamówić usługę podłączenia.

Jeżeli planujesz korzystać z 3G tylko w domu albo w swoim mieście, to najlepej będzie wybrać operatora, który proponuje niedrogie połączenie w granicach miasta. Jeżeli korzystasz z 3G w delegacji lub w podróży, to lepiej jest wybrać operatora, który ma największy zasięg na Ukrainie.

Przy podłączeniu do 3G koniecznie trzeba będzie nabyć kartę operatora i modem.

Podoba się? Podziel się nim z przyjaciółmi!