Internet w mieszkaniu

30.07.2014

 

Jaki Internet wybrać dla domu?

Dzisiaj użytkownicy domowi wybierają Internet przewodowy, kablowy i mobilny. Także istnieje połączenie dodzwaniane i ADSL, które działają na podstawie połączenia telefonicznego. Ale dzisiaj już prawie nie da się ich napotkać, ponieważ ich szybkość przekazywania informacji jest niska.

Do przewodowych rodzajów połączenia zalicza się sieci lokalne (technologia Ethernet) i FTTB (światłowód). Do kablowych zaś zalicza się technologia DOCSIS (podłączenie przez kabel telewizyjny). Mobilne rodzaje połączenia są reprezentowane przez 3G i Internet satelitarny.

Sprawdź prędkość Internetu w mieszkaniu

Prędkość Internetu w mieszkaniu zależy od wybranego przez ciebie rodzaju dostępu.

  • szybkość połączenia dodzwanianego nie przewyższa 56 Kb/s;
  • sieci lokalne pozwalają przekazywać dane z realną szybkością 60-80 Mb/s;
  • DOCSIS przekazuje dane z prędkością do 150 Mb/s odbiorcy;
  • FTTB zapewnia dostęp z prędkością do 10000 Mb/s;
  • 3G Internet to dostęp z szybkością 6-10 Mb/s;
  • szybkość Internetu satelitarnego sięga 20 Mb/s.

W każdej chwili możesz przetestować szybkość łącza internetowego w swoim mieszkaniu za pomocą bezpłatnego serwisu online i porównać z ofertą innych operatorów. Aby ulepszyć jakość łącza, nie zawsze wystarczy tylko zmienić plan taryfowy i podwyższyć prędkość przekazywania danych — ważne także jest wyposażenie operatora.

Otrzymane dane o prędkości Internetu możesz porównać z zadeklarowanymi w planach taryfowych Twojego dostawcy usług internetowych. Zobaczyć je można na jego stronie internetowej, na Twoim koncie albo w umowie. Można także zatelefonować do operatora i zapytać o bieżący plan taryfowy.

Co wybrać?

Dzisiaj najprostszy i najwygodniejszy sposób podłączyć się do Internetu to wybrać Internet przewodowy tego dostawcy, który obsługuje Twój budynek. Zwykle jest kilku takich dostawców i cały problem sprowadza się do wyboru najlepszego planu taryfowego. Im wyższa jest prędkość Internetu, tym szybciej pobiera się wideo, muzykę i tym szybciej załadowują się strony. Im większy jest pakiet danych, tym więcej informacji można pobrać.

Dla miłośników gier ważny jest dobry ping, który zapewnia FTTB. Światłowód zapewni największą prędkość Internetu, ale zasięg dostawców usług internetowych takiego rodzaju jest ograniczony ze względu na wysoką cenę wyposażenia.

Dla wymiany dokumentami i komunikacji na portalach społecznościowych najlepszym będzie pakiet danych 10-15 Gb na miesiąc. Jeżeli oglądasz 10-15 filmów w miesiącu, to lepiej będzie wybrać dostęp nieograniczony.

W każdym razie warto zwrócić uwagę na 3 główne czynniki:

  • Czy odpowiada prędkość Internetu Twoim wymogom do wygodnej pracy w necie?
  • Jaką ilość informacji planujesz pobierać co miesiąc?
  • Ile jesteś gotowy płacić za Internet w miesiąc?

Jak podłączyć się do Internetu w swoim mieszkaniu?

Najpierw trzeba znaleźć i wybrać odpowiedniego dostawcę usług internetowych z tych, którzy obsługują Twój budynek, i zamówić podłączenie za pomocą formularza na stronie.

Znaleźć takich dostawców można za pomocą formularza poniżej. Dostaniesz pełną listę dostawców, obsługujących Twój budynek, oraz zestawienie planów taryfowych Potem możesz wypełnić wniosek o podłączenie i wysłać naszym operatorom. Całą komunikację z dostawcą bierzemy na siebie. Będziesz musiał tylko doczekać się telefonu od niego i umówić się na wizytę pracownika.

Przy takim podłączeniu klienci otrzymują od nasz bonifikatę w postaci doładowania konta.

 

Podoba się? Podziel się nim z przyjaciółmi!